تبلیغات
ورزشی - کراتین وچگونگی مصرف
ورزشی
نویسنده:دارا رستمی

کراتین

مکمل های ورزشی

یک مطالعه ی جدید نشان می دهد که خیلی از جوانان در آمریکا موادی مصرف می کنند که ادعا می شود با مصرف آنها مسابقات ورزشی را بهتر انجام می دهند. مطالعه نشان می دهد که حدود یک میلیون نفر از آمریکایی های بین سنین دوازده تا هفده سال از این مکمل های ورزشی استفاده کرده اند. یک پنجم جوانانی که مورد سوال قرار گرفتند گفتند: آنها یک نفر را که از مکمل های ورزی استفاده می کند می شناسند.lمردم می توانند آنها را در مغازه های ویتامین فروشی خریداری کنند. این مطالعات را انجمن بلو کراس و بلو شیلد انجام داده است. محققان از حدود هزار و هشتصد آمریکایی بوسیله تلفن سوال کردند که هفتصد و هشتاد و پنج نفر از آنها جوانانی بین ده تا هفده ساله بودند. محققان بلو کراس از یافته هایشان برای ارزیابی سراسری استفاده از مکمل های ورزشی استفاده کردند. محققان دریافتند که حدود سیصد و نود هزار کودک بین سنین ده تا چهارده سال ازاین محصولات استفاده کرده اند. آنهایی که مورد سوال قرار گرفته بودند کراتین را به عنوان معمولی ترین مکمل می شناختند. بدن به طور طبیعی کراتین را تولید می کند. چند ورزشکار معروف آمریکایی محصولات حاوی کراتین را برای افزایش قدرت ماهیچه هایشان استفاده می کنند. در آمریکا این مواد به طور قانونی در ته کندی (نوعی شکلات) و دیگر خوردنی ها قرار داده می شود. به هر حال کراتین همچنین با مشکلات سلامتی ارتباط دارد. یک پزشک توضیح داد که این مواد موجب درد شکم و اسهال می شود. او همچنین گفت که این مواد با جراحت ماهیچه و مشکلات کلیه ای ارتباط دارند. یک گروه تجاری برای سازندگان مکمل ها گفت: آنها معتقدند کراتین هنگامی که توسط یک شخص مسئولیت پذیر استفاده شود خوب جواب می دهد. گروه تجاری توضیح داد دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهد کراتین برای آدمهای سالم مفید است. هفتاد درصد جوانانی که در این مطالعه مورد سوال قرار گرفتند هیچ تاثیر مضری که ممکن است در نتیجه استفاده از مکمل های ورزشی باشد را نمی شناختند. با این وجود نود و شش درصد از آنها اعتقاد دارند کسانی که از مکمل ها استفاده می کنند با امکان آسیب به سلامتیشان روبرو می شوند. کارمندان بلو کراس به پدر و مادرها و معلمان توصیه ی اکید کردند که در مورد این قضیه به بچه ها آموزش دهند. آنها همچنین به دولت توصیه کردند که برای محدود کردن بازاریابی و فروش مکمل ها به جوانان اقدام کنند


 

 كراتین در سالهای اخیر به عنوان مكمل تقویت انرژی ورزشكاران محبوبیت زیادی كسب كرده است. برخلاف استروییدهای بدن ساز، تنها عارضه مصرف كراتین، افزایش وزن است. كراتین یك اسیدآمینه است كه به طور طبیعی در عضلات اسكلتی بدن وجود دارد. هنگامی كه یك ورزش سنگین و كوتاه مدت انجام می‌دهید (نظیر بلند كردن وزنه)، یك واكنش شیمیایی خاص اتفاق می‌افتد تا انرژی كافی در اختیار عضلات قرار دهد. كراتین در این واكنش نقش اساسی دارد. كراتین به قدرت تحمل و كارآیی در ورزش‌های هوازی نظیر دو یا دوچرخه‌سواری كمك نمی‌كند.

 منابع غذایی

بدن انسان حدود نیمی از كراتین مورد نیاز خود را می‌سازد. نیم دیگر از طریق مصرف غذا تأمین می‌شود. بهترین منابع غذایی كراتین، گوشت قرمز و ماهی است. این غذاها حاوی 1 گرم كراتین به ازای نیم پوند گوشت خام است. با اینحال، به منظور كسب انرژی نمی‌توان به میزان كراتین موجود در غذا اكتفا نمود، بلكه نیاز به مكمل كراتین منوهیدرات نیز وجود دارد.

كراتین چیست؟

كراتین ماده ای است كه در بدن انسان در طی سوخت و ساز پروتئین تولید می شود. این ماده در غذاها و مكملهای به همین نام وجود دارد.

كراتین منو هیدرات جهت افزایش ذخایر كراتین و كراتین فسفات (CP) بدن مصرف می شود.

CP در بدن انسان از تركیب كراتین و فسفات تولید شده و همراه با آدرنالین تری فسفات (ATP)  در بافت عضله ذخیره می شود. در واقع CP در دسترس ترین و سریعترین منبع سوختی جایگزین ATP است.

ولی نقطه ضعف آن توانایی كم بدن در ذخیره این ماده می باشد. كراتین در بدن از سوختن پروتئینها و اسیدهای آمینه ی آرژی نین، گلیسین و متیونین بدست می آید. این ماده بطور طبیعی در گوشت قرمز و ماهی یافت می شود. هر یك كیلو گرم گوشت قرمز حدود 5 گرم كراتین دارد.

از عمده اثرات كراتین می توان به موارد ذیل اشاره كرد:

1- افزایش قدرت عضله

2- در فواصل بین تمرینات سنگین ورزشی بازسازی ذخایر انرژی را سرعت می بخشد.

3- بدون افزایش چربی بدن، در افزایش توده عضلات بدن نقش قابل توجهی دارد.

4- آستانه بی هوازی را در بدن افزایش می دهد.

5- در تمرینات ورزشی سرعتی و شدید، ضمن كاهش تولید اسید لاكتیك، مانع از خستگی شده و مدت تمرین شدید را طولانی تر می كند.

پس به طور كلی می توان هنگام نیاز به افزایش وزن و توده عضلات، افزایش قدرت و سرعت در حركات انفجاری و كمك به تولید ATP در بدن از این ماده استفاده نمود.

مقدار مصرف:

اصولاً جهت نتیجه گیری كامل و صحیح لازم است مصرف كراتین را به دو مرحله ی بارگیری و نگهدارنده تقسیم كرد.

مدت مرحله بارگیری 5 روز است و مرحله نگهدارنده از روز ششم آغاز می شود. مقدار مصرف این ماده را در هر دو مرحله و برای زنان و مردان می توان از جداول ذیل استخراج نمود:

 

جدول 1- طرز مصرف كراتین منوهیدرات در ورزشكاران مرد
 

مرحله نگهدارنده

مرحله بارگیری

وزن بدن

4-2 گرم

9 گرم

كمتر از 36 كیلوگرم

5-3 گرم

10 گرم

41-36 كیلوگرم

6-3 گرم

11 گرم

45-42 كیلوگرم

7-4 گرم

13 گرم

50-46 كیلوگرم

7-4 گرم

14 گرم

55-51 كیلوگرم

8-4 گرم

15 گرم

59-56 كیلوگرم

8-4 گرم

16 گرم

64-60 كیلوگرم

9-5 گرم

17 گرم

68-65 كیلوگرم

9-5 گرم

18 گرم

73-69 كیلوگرم

10-5 گرم

19 گرم

77-74 كیلوگرم

10-5 گرم

20 گرم

82-78 كیلوگرم

11-6 گرم

22 گرم

86-83 كیلوگرم

12-6 گرم

23 گرم

91-87 كیلوگرم

12-6 گرم

24 گرم

95-92 كیلوگرم

13-7 گرم

25 گرم

بیشتر از 95 كیلوگرم

قالب وبلاگ

کد نمایش آب و هوا

کد نمایش آب و هوا