تبلیغات
ورزشی - ودر بعضی مواقع به خاطر حجاب تیمهای ایران از راهیابی به مسابقات بازمیمانند
ورزشی
نویسنده:دارا رستمی
فیفا عنوان كرده این قانون برای همه تیم‌هایی كه فدراسیون‌هایشان عضو این سازمان هستند یكسان و لازم‌الاجرا است. تیم ایران در سال 2007 اولین اقدام در زمینه حضور باحجاب را بعد از 11 سال در كانادا تجربه كرد.
باوجود تلاش‌های مسئولان ورزشی ایران، فیفا تایلند را جایگزین تیم فوتبال بانوان در مسابقات المپیك سنگاپور كرد.

به گزارش فارس و به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، فدراسیون جهانی فوتبال تیم بانوان نوجوان ایران را از المپیك نوجوانان كنار گذاشت.

تیم دختران ایران از این مسابقات كه مرداد و شهریور سال جاری در سنگاپور برگزار خواهد شد در حالی بیرون گذاشته شد كه مسئولان فدراسیون جهانی فوتبال دلیل این تصمیم را مغایرت پوشش اسلامی با قوانین فیفا اعلام كردند.

روز گذشته از سوی فیفا تیم بانوان نوجوان تایلند جایگزین ایران شد و سایت AFC نیز این خبر را اعلام و تائید كرد.

این در حالی است كه مسئولان ورزشی ایران وقتی با ممانعت فیفا به دلیل حجاب اسلامی در مسابقات المپیك روبرو شدند، این تصمیم فیفا را خلاف مقررات دانستند و اعلام كردند شورای مركزی المپیك با این نوع پوشش بانوان ایرانی مشكلی ندارد و فیفا به تنهایی نمی‌تواند در این باره تصمیم گیری كند اما بر خلاف این اظهار نظرها و با وجودی كه گفته می‌شد فدراسیون فوتبال رایزنی‌های خود را از یك سال پیش با كمیته شورای مركزی المپیك انجام داده، روز گذشته فیفا با تصمیم خود تیم ایران را كنار گذاشت.

در گزارشی كه در این خصوص منتشر شده فیفا حضور تیم ایران را با حجاب اسلامی مغایر با قوانین ورزش فوتبال دانست. كمیته ملی المپیك ایران در این ارتباط با فیفا تماس برقرار كرد و همچنین مقامات عالی رتبه فوتبال ایران اقدام به نامه‌نگاری كردند.

در تماسی كه كمیته ملی المپیك ایران با فیفا داشته به شرح استفاده از حجاب اسلامی توسط دختران ایران اشاره شده كه در دوره‌های گذشته نیز تیم بانوان ایران به همان شیوه در بازی‌ها شركت كرده است.

جروم والك دبیر فیفا درخواست كمیته ملی المپیك ایران و همچنین نامه فدراسیون فوتبال ایران را رد كرده است.

والك در این باره گفته كه برای كمیته ملی المپیك ایران تمام منظور ایران از وضع قوانین را شرح دادیم ضمن اینكه كمیته ویژه فیفا نیز این درخواست را نپذیرفت كه ایران می‌تواند با حجاب اسلامی در این مسابقات شركت كند.

فیفا در رد درخواست اعتراض ایران تمامی بخش‌های قانون مربوط به پوشش بازیكنان را شرح داده است. قانون 4 اشاره دارد به اینكه ورزشكاری كه داخل زمین می‌شود هیچ گونه نشانه‌ای از موارد سیاسی، دینی یا اعتقادات شخصی را نباید همراه خود داشته باشد.

فیفا عنوان كرده این قانون برای همه تیم‌هایی كه فدراسیون‌هایشان عضو این سازمان هستند یكسان و لازم‌الاجرا است. تیم ایران در سال 2007 اولین اقدام در زمینه حضور باحجاب را بعد از 11 سال در كانادا تجربه كرد.

در تصمیم‌گیری فیفا علاوه بر كمیته ویژه "برد بین‌المللی " كه زیر نظر فیفا است، در این تصمیم‌گیری نقش داشته است. ایران قرار بود در المپیك نوجوانان با تیم‌های تركیه، گینه، ترینیدادوتوباگو، شیلی، پاپوآی گینه جدید رقابت كند.

این مسابقات با حضور 3600 ورزشكار 14 تا 18 سال در 26 ماده ورزشی در تابستان و در سنگاپور برگزار می‌شود.نوشته شده در تاریخ جمعه 28 آبان 1389 توسط dara rostami

قالب وبلاگ

کد نمایش آب و هوا

کد نمایش آب و هوا