تبلیغات
ورزشی - فیزیولوژی گرم کردن وسرد کردن
ورزشی
نویسنده:دارا رستمی

نكات علمی ›› فیزیولوژی گرم كردن بدن

 

یكی از مهمترین مبحث هایی كه در یك دوره تمرین یا بهتر بگوییم در یك جلسه تمرین بایستی رعایت گردد گرم كردن بدن است چنانچه در فیزیولوژی ورزش دیدیم كه هر فرد ورزشكاری بتواند طوری بدنش را گرم نماید كه به راحتی خون و اكسیژن به عضلات برساند آن فرد در آن جلسه تمرین بهتر عمل خواهد نمود چون خون و اكسیژن به عضلات برساند آن فرد در آن جلسه تمرین بهتر خواهد نمود چون خون فرد ورزشكار دارای اكسیژن سرشار بوده و استرس سلول عضلانی قرار خواهد گرفت و نمی گذارد اسیدلاكتیك در عضله جمع شود و باعث درد آن ناحیه گردد.
در بالا بردن درجه حرارت توسط گرم كردن بدن دستگاه تنفس و عضلات تنفس بیشتر درگیر هستند به دیافراگم كه یكی از مهمترین عضلات در تنفس است خون و اكسیژن بیشتری رسیده در نتیجه باعث بهبودی در تنفس فرد ورزشكار می شود .

فیزیولوژی سرد كردن بدن :
پس از تمرینات متناوب چه به مدت طولانی یا كوتاه سرد كردن بدن باید صورت بگیرد. سرد كردن بدن در جلسه بعدی تمرین بسیار بسیار موثر است. كسانی كه پس از یك جلسه تمرین یك دفعه تمرین را قطع می كنند در واقع با افت ناگهانی ضربان قلب مواجه می گردند و باعث می شوند كه اسیدلاكتیك كه بر اثر فشار تمرین حاصل شده است و در بدن باقی بماند. اسیدلاكتیك باعث گرفتگی حاد و یا تاخیری شده است یعنی اینكه اسید موجود در خون كه بایستی به كبد برده شود تا در آنجا شكسته شده و تبدیل به كلیكوژن شود كه یا به صورت چربی در آیدیا در مصرف عضله دیگری قرار گیرد انجام نشده و در عضله به صورت توده ای از اسید درآید و از كارایی عضلانی بكاهد ولی اگر با استراحت فعال انجام پذیرد این گونه نخواهد شد و خون اسیدلاكتیك را به كبد برده و در آنجا آن را تجزیه خواهد نمود .
بهترین راه برگشت به حالت اولیه استراحت به صورت فعال خواهد بود به این ترتیب كه فرد به جای اینكه یك دفعه پس از تمرین بایستد با راه رفتن و انجام حركات كششی و ورزشهای سبك ضربان قلب را كند كرده و سپس تمرین را قطع می كند .


قلب و تمرینات:

 فعالیت جسمانی انسان تحت تاثیر قلب محدود می گردد و علتش این است كه این قلب انسان است كه با پلمپ خون، اكسیژن را به سلولهای بدن می رساند. مواد زائد داخل بدن ی مصرف مانند دی اكسید كربن و غیره نیز از این طریق خون از بدن خارج می گردد .
قلب از سه لایه تشكیل شده است: اندوكارد، اپی كارد و میدوكارد كه ترتیب لایه داخلی، لایه میانی و لایه بیرونی را شامل می شود. سیستم عصبی قلب بر خلاف عضلات سیستم حركتی است. عضله قلب معمولاً تحت قلب برخلاف عضلات سیستم حركتی است. عضله قلب معمولاً تحت كنترل ارادی نیست. بافت عضلانی قلب خاصیت بخصوص به نام اتوریتمی سیتی، (Authorheytamicity) دارد. به این معنی كه برای انقباض احتیاج به محركه عصبی ندارد. انقباض قلب واسطه امواج و گره های سیسنوسی بطنی حاصل می گردد. این است كه می گویند قلب ضربان خواهد داشت .

گردش خون قلب:

 قلب دارای چهار حفره است. دهلیزهای راست و چپ و بطن های راست و چپ كه تمام در حدود 400 گرم وزن خواهد داشت. شایع ترین مفاصلی كه دچار شكستگی رباط ها می شوند مفاصل مچ پا و زانو هستند. باید به درد حساسیت موضعی و تورم اطراف مفصل دقت كرد. هر حركت می تواند موجب افزایش خونریزی در موضع آسیب و تشدید ضایعه گردد .
ورزشكار را در یك موقعیت راحت قرار دهید و ناحیه آسیب دیده را بی حركت نگهدارید. به مدت 20 دقیقه از كمپرس آب استفاده كنید.
در مواقعی كه از یخ استفاده نمی كنیم عضو آسیب دیده را بانداژ كنید. این بانداژ از تورم بیشتر آن جلوگیری می كند .
دوران بهبودی كامل از آسیب پیچ خوردگی حداقل 6 هفته می باشد .
در موارد آسیب جدی نیاز به عمل جراحی می باشد .

كوفتگی :
كوفتگی در حقیقت خونریزی داخل عضله به دلیل ضربه است. در این آسیب پوست محل پاره شده و خون به داخل عضله و زیر پوست گسترش می یابد و چند ساعت بعد از آسیب پوست محل آسیب دیدگی كبود می شود .

درمان های اولیه :
عضو آسیب دیده را بالا و بی حركت نگهدارید .
از یخ برای كاهش خونریزی در محل آسیب دیده استفاده كنید .
بانداژ عضو آسیب دیده .
مصدوم سریعاً به بیمارستان منتقل گردد .
بر مبنای محل آسیب طول دوران بهبودی بسیار متغیر است
برچسب ها: فیزیولوژی گرم کردن وسرد کردن،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 18 آبان 1389 توسط dara rostami

قالب وبلاگ

کد نمایش آب و هوا

کد نمایش آب و هوا